TORTA DI PASQUA – WYTRAWNA BABKA WIELKANOCNA

torta-di-pasqua

Torta di Pasqua – wytrawna babka wielkanocna popularna w centralnych Włoszech, przyrządzana z mąki, jaj oraz mieszanki serów. Tradycyjnie podawana na śniadanie wielkanocne w Umbrii lub jako przystawka do obiadu wielkanocnego z dodatkiem wędliny. Występuje pod rożnymi nazwami: Pizza al formaggio, Torta di Pasqua al formaggio, Torta al formaggio czy Crescia.

Torta di Pasqua -jak ją przygotować i z czym podawać?

Wśród moich przyjaciół i umbryjskiej rodziny z Perugii nazywamy ją torta al formaggio, podczas gdy nasi znajomi z sąsiedniego Gubbio (ten sam region) nazywają ją crescia, tak jak w pobliskim regionie Marche.

Zwał jak zwał i ile domów czy piekarni tyle przepisów. Każda rodzina ma swój przepis i ścisłe określone proporcje. W przeszłości podstawowymi składnikami była mąka, jaja, mleko, szafran, oliwa, drożdże lub zakwas, ser pecorino i parmezan. Z upływem czasu przepis uległ nieznacznym zmianom. Dzisiaj receptury różnią się nieco w proporcjach sera, dodawany jest także trzeci rodzaj sera jakim jest gruyere lub emental pokrojony w kawałki.

Wytrawna babka wielkanocna jest przygotowywana nie tylko z okazji Wielkanocy. Znajdziemy ją przez cały rok w piekarniach i na stołach wielu regionów. Bardzo popularna z okazji różnych uroczystości jest torta serowa przełożona wędliną i majonezem. Tortę kroimy na cienkie krążki i przekładamy np. capocollo, majonezem i rukolą. Smakuje wszystkim i zawsze się sprawdza jako przystawka.

Umbryjska tradycja mówi aby Tortę di Pasqua przygotować w Wielki Czwartek lub w Wielki Piątek tak aby była gotowa na świąteczne wielkanocne śniadanie. Śniadanie, które tego dnia jest słone. Dodatkiem do torty są różne wędliny w tym capocollo czyli długo dojrzewająca karkówka. Nie może jej też zabraknąć jako dodatek do przystawki podczas wielkanocnego obiadu. Ja kroję kromkę torty, smaruję majonezem i dodaję capocollo.

Do wypieku używamy wysokiej foremki ale można ją także przygotować w keksówce lub tortownicy. Wtedy ciasto dzielimy na dwie części i pieczemy w dwóch mniejszych foremkach. Moja foremka jest o średnicy 20 cm i wysokości 9 cm.

A jakie są moje świąteczne dania?

Wielkim przywilejem w jakim przyszło mi żyć jest możliwość doświadczania różnorodności. Różnorodności, która jest wypadkową miejsc w których mieszkałam, osób, które spotkałam czy sytuacji w których uczestniczyłam. I tak nawet tradycje świąteczne które wprowadziłam do naszego wspólnego domu to melting pot doświadczeń. Torta di Pasqua wiąże się z umbryjskim fragmentem naszego włoskiego życia, jagnięcina ma kalabryjskie i irlandzkie korzenie, cuzzupa o której pisałam w poprzednim poście https://everydayinitaly.com/cuzzupe-kalabryjskie-ciastka-wielkanocne/ jest kalabryjska. Z Polski przywiozłam żurek i wędzone wędliny a surowy bób z serem pecorino zapożyczyłam z Rzymu. I takie właśnie są nasze święta. Zmieniają się nieco w zależności od tego, gdzie je spędzamy. Ale gdzie byśmy nie byli, tak umbryjską tortę di formaggio i kalabryjskie cuzzupe zawsze przygotowuję.

Dzisiaj podaję przepis na wielkanocną wersję luksusową a następnym razem będzie w wersji okrojonej per tutti giorni czyli codzienna, z mniejsza ilością serów. Taka uszczuplona i budżetowa wersja.

TORTA-DI-PASQUA-WYTRAWNA-BABKA-WIELKANOCNA

Torta di Pasqua

Składniki:

 • 500 g maki pszennej
 • 150 g startego parmezanu
 • 100 g startego sera pecorino
 • 100 g sera gruviera lub emmental pokrojonego na kawałki
 • 150 ml ciepłego mleka
 • 100 ml oliwy extravergine
 • łyżeczka soli
 • 4 jaja
 • 25 g świeżych drożdży
 • pół łyżeczki cukru

Wykonanie:

 1. Z drożdży przygotowujemy rozczyn (mieszamy drożdże, cukier, 50 ml mleka, i zostawiamy do wyrośnięcia)
 2. Jaja, mleko i oliwę mieszamy. Dodajemy sól , parmezan, ser pecorino, drożdże. Wyrabiamy ciasto przez ok 10 min. Na końcu dodajemy ser w kawałkach. Wyrabiamy ponownie.
 3. Formę smarujemy oliwą i oprószamy mąką. Gotowe ciasto wykładamy do formy i zostawiamy do wyrośnięcia. Można użyć dwóch małych keksówek lub okrąglej formy o średnicy 26 cm.
 4. Pieczemy w 190 st przez 45 min.

Consigli czyli porady

 • najlepsza jest forma wysoka 10-12 cm i szeroka na 20 cm ale można użyć zwykłej keksówki lub tortownicy. Ciasto po włożeniu do foremki przed wyrośnięciem powinno sięgać do polowy foremki.
 • mleko i jaja w temperaturze pokojowej a maki zawsze przesiewamy
 • doskonale się przechowuje. Trzymamy w papierowej torbie lub owinięte ściereczką. Po upływie 3 dni robi się mniej wilgotne
 • proporcje sera można zmienić w zależności od upodobań
 • aby uzyskać żółty kolor torty można dodać trochę szafranu
 • podajemy z ulubiona wędliną
 • można doprawić pieprzem

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply