FAVE E PECORINO CZYLI SUROWY BÓB Z PECORINO

PECORINO E FAVE CZYLI SUROWY BÓB Z PECORINO

Czy to aby przypadkiem mi nie zaszkodzi? Surowy bób można jeść? Z dodatkiem twardego sera?

Połączenie surowego bobu z serem pecorino jest dość nietypowe dla cudzoziemców. Twardy ser owczy i surowy bób?

Miałam takie same wątpliwości ale nie odmówiłam kiedy mnie tą przekąską poczęstowano. Bardzo mi posmakowało.

Fave czyli bób jest warzywem bardzo popularnym we Włoszech. Już w marcu młody bób pojawia się na straganach tak aby w kwietniu i maju można się było nim cieszyć.

bob
Bób na rzymskim targowisku

Rzymskie MAGGETTO i czas pikników

Bób i ser pecorino to dla Rzymian tradycja, która w każdym domu jest żywa i chyba nie ma wśród moich rzymskich znajomych kogoś kto by nie szykował na piknik torebki bobu i kawałka pecorino. Rzymskie „maggetto” czyli majowa wycieczka za miasto lub do pobliskiego parku rządzi się swoimi kulinarnymi prawami. I właśnie fave e pecorino jest jej nieodłącznym rytuałem. Wystarczy wrzucić do torby te dwa składniki aby potem tylko pokroić niedbale na kawałki ser nawet tępym nożem. Bo strąki bobu każdy będzie sobie sam łuskał.

Pasquetta czyli włoski lany poniedziałek także nie odbywa się bez tej przystawki. Pasquetta rozpoczyna we Włoszech okres pikników, wypadów poza miasto, przebywania w otoczeniu przyrody i to właśnie w okolicach tego święta zaczyna pojawiać się bób z pecorino na włoskich stołach.

Aby nie przedłużać – dopóki jest sezon – kup twardy ser owczy i świeży młody bób. Rozłóż na talerzu, serwetce czy deseczce kawałek sera i kilka strąków bobu. Zjedz ze smakiem. Na zdrowie.

bob z serem pecorino

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply