GABRIELE BONCI RZYMSKA PIZZA

Gabriele Bonci: król rzymskiej pizzy

pizz-bonci

Gabriele Bonci – jeden z najważniejszych rzemieślników pizzy na świecie: jemu zawdzięczamy wielką eksplozję pizzy rzymskiej.

Rzymianin o surowym spojrzeniu i bardzo silnym rzymskim akcencie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych postaci kuchni włoskiej na świecie.  Netflix dedykuje mu jeden z odcinków serii Chef’s Table gdzie wraz z drugim włoskim pizzaiolo, Franco Pepe, całemu światu opowiada swoją ciekawą historię.

Bonci to nie tylko pizzaiolo, on sam zresztą nazywa siebie piekarzem. W jego rzymskich lokalach znajdziemy także propozycje lokalnego street food. Bonci jako pierwszy odważył się na podanie supplì (smażone ryżowe kulki) w nowej wersji. Włosi są bardzo oddani tradycji i trudno aby odstępowali od starych receptur i kiedy Bonci ulepił carbonarę w pulpeciki, obtoczył w panierce i usmażył, to naraził się na niemałą krytykę.

tradizione è custodire il fuoco e non adorare le ceneri”

Gustaw Mahler

Bonci miał odwagę aby tradycyjne włoskie dania podać w nowym wydaniu. Gustaw Mahler kiedyś powiedział iż „tradizione è custodire il fuoco e non adorare le ceneri” czyli, że tradycja nie czci popiołów a podsyca płomień. Dlatego dodajmy do tradycji trochę „świeżego drewna” czy „nowej energii odnawialnej”.

Jeżeli zrobimy krok wstecz to zauważymy, że to co stało się tradycją było aktem odwagi kogoś, kto zrobił coś innowacyjnego, a co z czasem, powtarzając się, stało się tradycją.

Gabriele Bonci – kim jest?

Urodził się w Rzymie w 1977 roku i już do najmłodszych lat pasjonuje go świat gastronomii. Zaczyna pracować już podczas letnich wakacji a następnie kończy szkołę gastronomiczną. Na samym początku kariery, pracując jako kucharz, ​​odkrywa swoje prawdziwe powołanie: arte bianca czyli biała sztuka – świat pizzy i od tego momentu całą swoją energię i kreatywność kieruje w tę stronę.  

Pasjonuje go świat dobrej jakości mąk, zapomniane i bogate w błonnik zboża, zakwas a przede wszystkim chce osobiście znać kto uprawia produkty z których korzysta.

W 2003 roku porzuca pracę w kuchni i otwiera swój pierwszy lokal w Rzymie – Pizzarium. Używa wyłącznie produktów ekologicznych, eksperymentuje i „podsysa płomień”.

Gabriele Bonci opatentował mieszankę ziaren i zbóż o nazwie „Pane di sempre”, z której tworzy prawie wszystkie swoje produkty na zakwasie: dzięki temu uzyskuje pizzę o intensywnym smaku, chrupiącą, lekką i delikatną .

Jego kreatywność, szczerość i sympatia  staje się coraz bardziej popularna. Uczestniczy w programie La prova del cuoco który codziennie przyciąga przed ekrany telewizji miliony obserwatorów.  Na ekranach Rai 1 pozostał do 2015 roku. Jego lokal przyciąga tysiące turystów, otwiera drugi lokal w Rzymie, pizzerię w Chicago.

Odwiedza go Anthony Bourdain, trafia na ekrany Gambero Rosso Channel i Food Network. Prowadzi swój własny program „ Pizza Hero”, który odnosi znaczny sukces i zabiera go w podróż po Włoszech, w poszukiwaniu najlepszych produktów i rzemieślników.  

Ostatnia serie na Netflixie Chef’s Table przynosi mu jeszcze większą popularność. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, stanąć w długiej kolejce aby degustować dania które serwuje. Zarezerwujcie sobie czas tak aby świadomie uczestniczyć w kulinarnym doświadczeniu dla którego warto specjalnie przyjechać do Rzymu.

Co znajdziemy w Pizzarium i Panificio Bonci:

pizzarrium-pizza-bonci-rzym

Lada to parada blach z etykietami pokazującymi ceny za kilogram (pizza z blachy jest sprzedawana na wagę, a nie na kawałki).

Jednym z sekretów sukcesu pizzy Bonci jest dobór składników. Najwyższej jakości, organiczne, sezonowe produkty. Bez względu na porę roku znajdziemy pizza rossa, pizza bianca e con patate, margherita.

Reszta oferty oprócz tego że jest oczywiście na bazie produktów sezonowych jest pełna kontrastów. Znajdziemy tu pizzę: all’amatriciana, z podrobami, z porchettą (pieczone prosie) foie gras, Mojito z miętą i surową marynowaną cukinią i dodatkiem rumu.

Rzymskie street food czyli supplì

I tutaj przechodzimy do prawdziwej sztuki kulinarnej. Czy próbowaliście kiedyś supplì z szarpanej wołowiny, carbonary, cacio e pepe?

carbonara-supplì-bonci
supplì-bonci

lasagna supplì, supplì z gotowaną wołowiną

Oprócz pizzy można nabyć pieczywo, mąkę, sosy pomidorowe, dodatki do pizzy, kubki termiczne, kubki, koszulki i jego najnowszą książkę.

Gdzie szukać lokali w Rzymie?

pizzarium-bonci

W Rzymie znajdują się dwa lokale.

PIZZARUIM – Via della Meloria, 43, 00136 Roma

PANIFICIO BONCI – Via Trionfale, 36, 00195 Roma

Do Pizzarium dojedziemy metrem, wystarczy wysiąść na stacji Cipro. Panificio jest niedaleko targowiska Trionfale. Na Stacji Termini w części Mercato Centrale takze można kupić jego pizzę i pieczywo .

Pizzarium i Panificio nie mają stolików w środku. Przy wejściu bierzemy numer, czekamy aż nas wywołają, zamawiamy i przechodzimy do kasy. Potem już tylko cierpliwie czekamy aż nasza pizza zostanie podgrzana i zapakowana.

Pokazujemy zapłacony paragon i zabieramy się za degustacje.

Przy odrobinie szczęścia, możemy zjeść wszystko na zewnątrz bo przy oknie jest kilka stolików. W lokalu przy stacji metra Cipro jest ławka. Polecam także przejść na drugą stronę pod stację metra gdzie znajdziemy dużo wolnej przestrzeni. Jest kilka ławek i tam można spokojnie degustować.

pizza-bonci-rzym

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply