Zupa z soczewicy czyli zuppa di lenticchie to rozgrzewające i kojące jesienne danie.
We Włoszech soczewica przynosi szczęście, a bardziej konkretnie – pieniądze. To bardzo wszechstronna roślina strączkowa i poza swoją symboliką jest skarbnicą błonnika, witamin i minerałów.
Soczewica jest dostępna przez cały rok a dania z nią są pożywne i smaczne. W zależności od sezonu i regionu kuchnia włoska oferuje wiele różnorodnych połączeń.
Soczewica doskonale nadaje się na obiad lub kolację, duszona lub do zup a także jako przystawka. Oprócz tradycyjnej zupy z soczewicy, którą poniżej proponuję możemy podać soczewicę z grzybami, makaronem, ziemniakami lub cotechino (wieprzowa kiełbasa) lub zampone (wieprzowa nóżka)
Doskonale sprawdzi się jako dodatek do kotletów czy pasztetów. W moich rodzinnych stronach czyli na Lubelszczyźnie, podaje się pierogi nadziewane ziemniakami i soczewicą. Najlepiej smakują gorące, polane olejem z zeszkloną białą cebulą.
Soczewica na koniec roku
We Włoszech z okazji Sylwestra, tradycyjnie przygotowuje się gotowaną soczewicę która w nowym roku ma przynieść pomyślność i dobrobyt. Podczas sylwestrowej kolacji lub zaraz po wybiciu godziny 24 należy zjeść chociaż jedną łyżkę dania z soczewicą tak aby dobrostan nas nie opuścił.
Na kolację sylwestrową najbardziej popularna jest soczewica z nóżką wieprzową lub kiełbasą. O ile nie we wszystkich domach znajda się zwolennicy nóżek czy kiełbasy o tyle duszona soczewica, smakuje prawie wszystkim.
Zupa z soczewicy to bardzo proste danie. Wystarczy tylko dodać kilka warzyw, przypraw i zostawić na wolnym ogniu i danie samo się robi.
Potem możemy ją jeść jako zupę lub dodawać do makaronu, ryżu, mięsa lub zmiksować na pastę do smarowania pieczywa.
Niewątpliwie ważnym dodatkiem do zupy z soczewicy i do wszystkich dań strączkowych jest odpowiednio dobrana oliwa z oliwek. Oliwa dodana na surowo wydobywa i podkreśla smak potrawy. Dobieramy oliwę o dość intensywnym smaku, gorzką i pikantną o nutach zielonego migdała, karczocha i świeżo skoszonej trawy np. odmiany Moraiolo, Frantoio, San Felice lub średnio intensywny blend z dodatkiem tych odmian.
ZUPA Z SOCZEWICY
Składniki:
- 300 g soczewicy
- 1 cebula
- pół łodygi selera wraz z liśćmi
- 1 marchewka
- 1 łyżka passaty pomidorowej
- 2 listki laurowe
- pieprz, sól
- oliwa z oliwek extravergine
- pół gałązki rozmarynu
Wykonanie:
- Soczewicę wypłukać (sprawdzić na opakowaniu czy wymaga wcześniejszego namoczenia, jeżeli tak, to namoczyć a następnie wylać wodę i jeszcze raz opłukać)
- Marchewkę i selera pokroić na pół, cebulę na ćwiartki.
- Do garnka wrzucić soczewicę, zalać wodą. Dodać pokrojone warzywa, 2 łyżki oliwy i resztę składników. Posolić.
- Gotować na wolnym ogniu do momentu aż będą miękkie ale nie rozgotowane. W razie potrzeby doprawić solą i pieprzem.
- Podawać z chlustem oliwy i podpieczonym chlebem.
Tak przygotowana soczewica może być bazą do wielu dań: na drugi dzień możemy dodać ryz lub krótki makaron . Bardzo dobrze smakuje posypana pokruszonym serem feta.
No Comments