JANOWA WODA CZYLI L’ACQUA DI SAN GIOVANNI

janowa-woda

Im dłużej mieszkam we Włoszech tym więcej znam tradycji, regionalnych obrzędów a niektóre z nich stały się częścią mojej codzienności. Tak jest z Janową Wodą czyli l’acqua di San Giovanni, którą pielęgnuję od wielu lat.

L’acqua di San Giovanni – co to za tradycja?

Noc z 23 czerwca na 24, czyli noc przed narodzeniem Św. Jana Chrzciciela od zawsze była uznawana za magiczną,  podczas której odprawiane są obrzędy oczyszczania i uzdrawiania. Legenda głosi, że ten rytuał przynosi szczęście zdrowie i miłość. Posiada właściwości lecznicze, odstrasza choroby i nieszczęścia a także chroni plony.

Jak przygotować Janową Wodę?

Aby przygotować l’acqua di San Giovanni, czyli Wodę Św.  Jana musimy zebrać mieszankę ziół i kwiatów, zalać wodą a następnie pozostawić na całą noc, aby wchłonęła poranną rosę. Dzięki temu mieszanka uzyska magiczne i uzdrawiające właściwości.

23 czerwca przed zachodem słońca zbieramy zioła i kwiaty z najbliższej okolicy, z ogrodu lub balkonu. Mogą to być róże, chabry, maki, dziurawce, lawenda, słonecznik, malwa, rozmaryn, mięta , rumianek, szałwia, rozmaryn, bazylia, mięta, koper, bazylia…

Po zachodzie słońca zebrane zioła wrzucamy do wody i pozostawiamy na całą noc na zewnątrz.

W tę szczególną noc woda nabierze mocy i nasiąknie zapachem kwiatów i ziół . Rankiem 24 czerwca delikatnie mieszamy wszystko. Obmywamy dłonie i twarz jako rytuał oczyszczenia, który przyniesie miłość, szczęście i zdrowie.

Zachęcam Cię do przygotowania takiej magicznej miski dla samej siebie. A jeżeli masz ochotę to możesz zaprosić koleżanki, mamę lub siostrę. Zebrać razem zioła i kwiaty, przygotować kolację a rano wspólnie  obmyć nią ręce i twarz.

Co roku przygotowuję kobiece spotkania pod nawą Moc Janowej Wody gdzie z grupą wspaniałych kobiet uczestniczymy w rytuale oczyszczenia. Wspólne zbieramy zioła, gotujemy, medytujemy, spacerujemy, zwiedzamy ciekawe miejsca i doświadczamy.

Zapraszam Cię na wirtualne zbieranie kwiatów i ziół 23 czerwca oraz na rytuał oczyszczania następnego dnia wcześnie rano na moim Instagramie lub na warsztaty w czerwcu 2023.

Zajrzyj na wpis z Janowej Wody z 2021 r…..

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply