LIKIER KLEMENTYNKOWY

likier klementynkowy

Kiedy opublikowałam reel z przepisem na likier klementynkowy na moim Instagramie to się trochę bałam, że zostanie zbanowany bo przecież propaguję alkohol.

Ale proszę Ciebie nie! W ciągu kilku dni obejrzało go ponad 216 tys osób. Przy czym 400 osób zapisało ten post. Oczywiście nie będę tutaj dyskutować nad algorytmem mediów społecznościowych tylko skupię się na wnioskach z tego płynących.

Ale wniosek z tego jest jeden. Ten przepis musi się pojawić na blogu. Skoro tyle osób go zapisało to zapewne będą chcieli odtworzyć przepis w swoim domu.

Likiery cytrusowe to typowo świąteczne trunki, które przygotowujemy jak tylko owoce są dojrzale. Świąteczne obiady i kolacje kończą się często wypiciem amaro, czyli wysokoalkoholowego trunku, który pomoże strawić bardzo obfity posiłek.

Jak przystało na polsko-włoski dom mamy kilka rodzajów likierów: Montenegro, del Capo, Jägermeister, różne przywiezione z Polski, które przygotowuje moja kuzynka Kasia. W okresie świątecznym produkujemy likiery na bazie owoców cytrusowych.

Służą nam także jako prezent dla rodziny czy przyjaciół. O ile limoncello nie traci ważności i nie ma potrzeby trzymać go w zamrażalniku o tyle likiery na bazie mleka i śmietany trzymamy w lodówce do 6 miesięcy. Jeśli chcemy, aby dłużej nam służymy to przechowujemy w zamrażalniku.

Owoce powinny być organiczne z pewnego źródła. Nasz gaj cytrusowy gdzie rosną klementynki znajduje w południowej części kraju, w regionie Kalabria. Warunki klimatyczne są tutaj optymalne do uprawy cytrusów. Klementynki dojrzewają jako pierwsze i są słodsze od mandarynek. Do przygotowania likieru można użyć także mandarynek lub pomarańczy.

likier klementynkowy

7 klementynek (możesz zamienić na mandarynki lub pomarańcze*)

200 ml czystego alkoholu (95%)

300 ml słodkiej śmietany (30%)

200 ml mleka

150g cukru

słoik (wyparzony) z zakrętką

butelka w której będziemy przechowywać likier

  1. Klementynki myjemy i dokładnie wycieramy. Za pomocą nożyka wycinamy skórkę (tylko pomarańczową część bez albedo czyli białej części).
  2. Skórki przekładamy do słoika, zalewamy alkoholem, szczelnie zamykamy. Zostawiamy z szafce na 2 dni.

Po dwóch dniach:

  1. Śmietanę, mleko i cukier podgrzewamy, mieszając dokładnie tak aby cukier się rozpuścił. Kiedy zaczyna się gotować zdejmujemy z ognia i studzimy.
  2. Alkohol, w którym macerowały się skórki przecedzić. Czysty alkohol mieszamy z zimną  mieszanką  śmietany, mleka i cukru. Wlewamy do butelki. Szczelnie zamykamy i trzymamy w lodówce. Po tygodniu jest gotowy do spożycia.

*pomarańcze 3 sztuki

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply